Co je prášková strava? Kde se vzala?

startup-593341 1280V první řadě se musíme podívat, jak funguje moderní svět, co se stravy týče. Žijeme v době, kdy je všeho dostatek – jídla, vody, tepla i bezpečí (samozřejmě se bavíme o vyspělých zemích). Co je ale v moderní době nedostatkové, je čas. Najít si v nabitém dni plném schůzek nebo tlačících termínů alespoň půlhodinu klidu na slušný oběd, je často nereálné. Právě proto tito prací vytížení lidé míří na trh s alternativní stravou, která umožňuje dodat tělu vše potřebné (bílkoviny, sacharidy, tuky i minerální látky a vitamíny), aniž by musel člověk polevit v pracovním tempu. 

Nápady na kompletní jídlo tu už byly velmi dávno. Můžeme zmínit například NASA a její vesmírné jídlo. Nebo množství sci-fi knih a filmů, kde jídlo nahradily pilulky. Ve filmu Soylent Green z roku 1973, který pojednává o dystopické budoucnosti, kdy je New York přelidněn, lidé musí jíst oplatky bohaté na nutriční obsah, aby přežili.

Právě tento film dal název prvnímu „modernímu“ výrobku – Soylent, který začal vyrábět Rob Rhinehart v roce 2013. Rhinehart neměl dostatek času na jídlo, protože byl tehdy pod velkým pracovním tlakem na dvou projektech současně. Jeho strava, kterou se pokoušel co nejrychleji odbýt, tak sestávala téměř výhradně z „corndogů“, což je mražený polotovarový párek obalený kukuřičným těstem, který se připravuje usmažením ve fritovacím hrnci. Typicky americká představa rychlého jídla mu už ale lezla krkem, a rozhodl se tedy změnit životní styl – všechno potřebné sehnat v práškové formě a namíchat si ideální výživný koktejl. 

astronaut-1849401 1280Rhinehartova idea není nijak mylná a spočívá v tom, že naše nutriční požadavky na stravu nejsou v jádru zase tak náročné. Věda o výživě jde mílovými kroky dopředu. Dokonce před 100 lety nikdo neznal ani vitamíny. To jen pro představu, kam jsme se pouze za jedno století dostali. Po desítkách let výzkumů mají dietologové poměrně jasnou představu o tom, bez čeho lidský organismus nemůže prospívat. Jak jsou potřebné sacharidy a tuky jako palivo pro organismus, bílkoviny k opravě buněk, potřeba minerálních látek k růstu kostí a zubů, vitamíny k udržení hormonálního systému a nakonec vláknina pro dobré trávení.

Samozřejmě víme, kolik kalorií musíme denně přijmout, abychom prospívali: průměrný muž v sedavém zaměstnání potřebuje podle Světové zdravotnické organizace asi 2400 kalorií a průměrná žena zhruba 2000. Pokud tyto veličiny naházíte do rovnice, můžete z nich vytvořit prášek či drink poměrně úspěšně tak, aby všechny tyto potřeby pokryl.

Rhinehart a jeho první „experimentální“ výrobek, kterým se pochlubil na internetu, zaznamenal na sociálních sítích naprostý boom. 

Ukázalo se, že potenciální trh je obrovský a (doslova) hladový. Výrobky od konkurenčních týmů na sebe nenechaly dlouho čekat. V EU je podobných produktů a mnohdy lepších a rozmanitějších desítky. Budeme vám je přinášet na našich stránkách www.ajdu.cz

question-mark-2123967 1280Kdo ví kam až se bude vývoj tohoto typu jídla rozvíjet. Každým měsícem vznikají nové produktu a staré se vylepšijí. (novodobá revoluce ve stravování)

Samotné nás zajímá jak to bude za 10, 20, 30, 50 let...

Máme Vám co nabídnout!
Nahoru